Skip to content

CZE: Francouzský Devoteam zaměstná v Ostravě sto lidí. Poptávka firem po digitalizaci sílí

CZE: Francouzský Devoteam zaměstná v Ostravě sto lidí. Poptávka firem po digitalizaci sílí

Sylvain Bernolle, Devoteam Alps & ICE CEO

Francouzský Devoteam zaměstná v Ostravě sto lidí. Poptávka firem po digitalizaci sílí

To školení je v místnosti za vámi, tady vlevo, odpovídá recepční na otázku, kde v budově sídlí společnost Devoteam. V pondělí ráno přicházejí na jedno z prvních školení této francouzské společnosti v Ostravě postupně první zaměstnanci, takže se nepozornosti recepční při odpovědi HN nejde divit. Vyškolit a zaměstnat tady chce podnik, jenž firmám či veřejné správě pomáhá s digitalizací, v průběhu letoška a příštího roku 100 lidí.

“Je to pro nás masivní investice, chceme, aby tým v Ostravě vytvořil nové služby v oblasti zavádění a podpory kyberbezpečnosti a cloudových aplikací,” popisuje Sylvain Bernolle, šéf společnosti pro Česko. Zaměří se tedy na technologie, prostřednictvím kterých je možné využívat aplikaci jako službu na internetu.

Devoteam působí v Česku 15 let. Pobočku v Praze letos v únoru doplnila nová kancelář v Ostravě. Firma se zaměřuje na digitalizaci pracovišť, tedy třeba nastavení efektivní práce on-line nebo zlepšení provozu prostřednictvím digitálních technologií. Zároveň poskytuje firmám experty, kteří jim s tím pomohou, nebo pro ně vytvoří programy pro kyberbezpečnost.

“Propojujeme fyzický a digitální svět. Například jsme schopni vytvořit a zavést do kamenného obchodu technologii, díky které budou zaměstnanci schopni vidět v mobilním zařízení všechny položky na skladě. Při momentální nedostupnosti zboží na místě je mohou zákazníkovi objednat on-line a nechat ještě ten samý den doručit,” popisuje Bernolle jednu ze služeb v současné době žádaných.

Podle Jakuba Hýla, vedoucího ostravské kanceláře Devoteamu, v době pandemie koronaviru globální klienti také často požadovali digitalizaci náboru zaměstnanců pro země, ve kterých působí. “Přizpůsobujeme řešení klientům na míru podle jejich potřeb,” zdůrazňuje Bernolle, který na otázky HN odpovídá přes video. V rámci koronavirových opatření pracuje v Praze z domova.

Devoteam má celosvětově stovky klientů v různých odvětvích, jako finance, bankovnictví, průmysl, veřejná správa či zdravotnictví. Jeho největšími partnery jsou americké společnosti Google či ServiceNow, se kterým Devoteam zavádí digitální pracovní prostředí.

Právě pandemie koronaviru podle obou mužů zvýšila investice firem do digitalizace a urychlila tento dlouhodobý trend. “U mnohých podniků je teď přechod k digitalizaci otázka přežití. Koronavirus byl v mnoha společnostech jmenován šéfem digitalizace,” popisuje Bernolle. Zvýšenou poptávku Devoteam podle něj pozoruje například po flexibilnějších způsobech práce − podniky hledají správné nástroje pro to, aby jejich zaměstnanci mohli pracovat odkudkoliv a aby to bylo udržitelné. Vysoká je také poptávka po technickém řešení, které zjednoduší přístup zákazníků firem k jejich produktům a službám, nebo po zabezpečení dat.

Díky většímu zájmu firma letos v některých oblastech roste. “Například služby, které dodáváme softwarové firmě ServiceNow, letos rostou asi o 30 procent,” říká Bernolle. Za první tři měsíce roku Devoteam utržil o deset procent více než loni ve stejném

období, druhé čtvrtletí už podle Bernolla nebude tak dobré. Za celý loňský rok dosáhla firma, která je na burze Euronext, tržeb ve výši 762 milionů eur (20,2 miliardy korun). V tom, co Devoteam dělá, působí jen několik konkurenčních firem. O zákazníky “bojuje” například s českou společností GuideVision či globálními hráči, jako jsou Accenture, Hewlett-Packard či IBM.

Francouzská společnost působí v 18 zemích a zaměstnává kolem 7600 lidí. Nejčastěji jsou to pracovníci v IT. Ti také budou tvořit asi 70 procent zaměstnanců v Ostravě. “Můžeme si tady vybírat talenty. V Ostravě jsou absolventi technické univerzity i dobří IT profesionálové s mezinárodním pozadím. Trh tady není tak saturovaný jako třeba v Praze,” říká Bernolle k tomu, proč firma otevřela další kancelář právě v Moravskoslezském kraji. Zhruba 30 procent lidí, které firma zaměstná, nemusí mít ani technické vzdělání. Společnost k zavádění technologií ve firmách či na úřadech potřebuje také pracovníky, kteří rozumí firemním procesům a dokážou dobře komunikovat s lidmi.

Press Credit: Simona Janíková, simona.janikova@economia.cz

Hospodářské noviny